SAXMANIA 2015

27 marca 2015 r. w PSM I st. w Miastku odbyła się V edycja warsztatów saksofonowych „SAXMANIA”. Całodniowe warsztaty poprowadził dr hab. Dariusz Samól – profesor Akademii Sztuki w Szczecinie, a wzięli w nich udział uczniowie i nauczyciele klas saksofonu szkół muzycznych I i II stopnia z Miastka, Szczecina, Szczecinka, Piły oraz studenci Akademii Sztuki w Szczecinie. Saksofonowe „zmagania” trwały od godziny 9.00 do 18.00 i miały formę otwartych zajęć z zespołami i orkiestrą saksofonową,  zaś kończył je bardzo ciekawy koncert finałowy w wykonaniu uczestników i zaproszonych muzyków z Akademii Sztuki w Szczecinie. Oprócz występu wielkiej orkiestry Saxmanii, podczas koncertu można było usłyszeć popisy solowe i zespołowe (kwartet i nonet saksofonowy oraz trio w składzie: flet, saksofon i fortepian).

Tym szczególnym spotkaniom od zawsze towarzyszy miła i twórcza atmosfera, sprzyjająca wymianie doświadczeń i realizowaniu jakże wartościowego projektu muzycznego. Dzięki studentom i zaproszonym nauczycielom saksofonu – orkiestra saksofonowa, która – jak zwykle – stanowi główny temat warsztatów, otrzymała potężne wsparcie instrumentalne oraz możliwość zapoznania się i usłyszenia takich instrumentów jak: barytony, soprany, czy też rzadko spotykany saksofon basowy. To niezwykle cenna lekcja  dla uczestników warsztatów, okazja do wspólnego muzykowania, dzielenia się pasją, również powód do dumy dla naszej szkoły, jako pomysłodawcy i organizatora tego cieszącego się popularnością i uznaniem, muzycznego święta.

V edycja SAXMANII nie mogłaby się odbyć, gdyby nie wsparcie sponsorów. Ogromne podziękowania należą się Urzędowi Miejskiemu w Miastku oraz Starostwu Powiatowemu w  Bytowie.