Koncert z okazji Święta Niepodległości

W przeddzień obchodów 96 rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę, 10 listopada 2014 r. w sali koncertowej PSM I st. w Miastku, odbył się uroczysty koncert w wykonaniu uczniów naszej szkoły.

Słuchaczy przywitał dyrektor Wiesław Orłowski, który na początek odczytał list Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, Bronisława Komorowskiego. Uroczysty ton listu a zwłaszcza słowa o „cieszeniu się z wolności, która jest naszą wspólną sprawą i wspólnym zadaniem” nadał właściwy charakter całej uroczystości i zapoczątkował piękny koncert w wykonaniu naszych zdolnych uczniów.

Obchody rozpoczął chór szkolny wykonaniem pieśni patriotycznych: „Warszawianka”, „Marsz, marsz Polonia” i „Rota”. Następnie zaprezentowali się uczniowie poszczególnych instrumentów:  Ilona Strzelczyk i Maria Kobiec – fortepian, Wiktoria Głąbała i Dagna Lewandowska – skrzypce, Adam Borys – flet, Natalia Krzemińska – saksofon, Natalia Laska – gitara i Przemysław Liszczak – akordeon. W ich wykonaniu usłyszeć można było utwory polskich kompozytorów.

Zespół fletowy prowadzony przez Panią Justynę Uśpińską zaprezentował ciekawą aranżację pieśni „Przybyli ułani”, w której partie wokalne wykonali Natalia Malicz i Zdzisław Grabda.

Koncert zakończył występ zespołu smyczkowego (po raz pierwszy w nowych strojach!)  prowadzonego przez Panią Małgorzatę Matwin-Nowak, utworami „Jeszcze jeden mazur”, „Przybyli ułani” i mazurkiem F-dur F. Chopina. Większości artystom towarzyszyła przy fortepianie pani Irina Rengach, a koncert prowadziła pani Katarzyna Bąk.

Zarówno wykonawcom, akompaniatorom, nauczycielom uczestniczącym w uroczystości, jak i przybyłym gościom dziękujemy za uczczenie tego pięknego dnia muzyką, radością, oklaskami… Tak, jak prosił o to w swoim liście Prezydent Bronisław Komorowski: „Chciałbym, abyście obchodząc 11 listopada Narodowe Święto Niepodległości poczuli, że jest ono Waszym Świętem. Byście ciesząc się z wolności, która dla Was jest czymś naturalnym, przywołali emocje tych, którzy wywalczyli dla Polski niepodległość”. Dziękujemy!